CFR50J8M2
Mfr.Part #
CFR50J8M2
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 8.2M OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
yes
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Number of Resistors :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
8.2mOhm
Composition :
Carbon Film
Construction :
Tubular
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Diameter :
3mm
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
350V
Voltage - Rated DC :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
ELV :
Compliant
Series :
CFR50, Neohm
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Datasheets
CFR50J8M2
TE Connectivity AMP Connectors CFR50J8M2
FIXED RESISTOR, 8.2MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,