CFR50J8K2
Mfr.Part #
CFR50J8K2
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 8.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Type :
Carbon Film Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Base Product Number :
CFR50
TE Connectivity
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Termination Style :
yes
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Composition :
Carbon Film
Power Rating :
0.5 W
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Failure Rate :
HTS Code :
Resistor Type :
High Reliability
Lead Length :
28 mm
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Temperature :
70 °C
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Package :
Tape and Box (TB)
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Lead Diameter :
0.54 mm
Length :
9 mm
Series :
CFR50, Neohm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Length :
9
Features :
Voltage Rating :
350V
Tolerance :
±5%
Product Width :
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistance Tolerance :
5
Resistance :
8.2 kOhm
Qualification :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Technology :
Carbon Film
Diameter :
3 mm
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Construction :
Tubular
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Package Length :
9 mm
Package / Case :
Packing Method :
Ammo Pack
Working Voltage :
350 V
Type :
Standard
Datasheets
CFR50J8K2
High Reliability, 8.2 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,