CFR50J82K
Mfr.Part #
CFR50J82K
Description
RES 82K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance :
82kOhm
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated :
350V
Voltage - Rated DC :
350V
Number of Resistors :
1
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Diameter :
3mm
Series :
CFR50, Neohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Axial
ELV :
Tubular
Published :
Tolerance :
±5%