CFR50J75R
Mfr.Part #
CFR50J75R
Description
RES 75 OHM 5% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
CFR50, Neohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Resistance :
75Ohm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
350V
Lead Diameter :
0.54 mm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm