CFR50J75K
Mfr.Part #
CFR50J75K
Description
RES 75K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Technology :
Carbon Film
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Qualification :
Failure Rate :
Product Width :
Resistor Type :
High Reliability
Supplier Device Package :
Axial
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Resistance Tolerance :
5
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Diameter :
0.54 mm
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Working Voltage :
350 V
Termination Style :
Packing Method :
Ammo Pack
Product Type :
Carbon Film Resistors
Features :
Rated Temperature :
70 °C
Pbfree Code :
yes
Length :
9 mm
Package :
Retail Package
Type :
Standard
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Resistance :
75 kOhm
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Diameter :
3 mm
Composition :
Carbon Film
Product Length :
9
Terminal Shape :
Wire
Package Length :
9 mm
Mounting Style :
PCB Mount
TE Connectivity
Lead Length :
28 mm
Surface Mount :
Power Rating :
0.5 W
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
HTS Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
350V
Series :
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Datasheets
CFR50J75K
High Reliability, 75 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,