CFR50J6M8
Mfr.Part #
CFR50J6M8
Description
RES 6.8M OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
ELV :
Compliant
Diameter :
3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Resistors :
1
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
CFR50, Neohm
Axial
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Voltage - Rated :
350V
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Rating :
500mW
Published :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
350V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
6.8mOhm
Datasheets
CFR50J6M8
FIXED RESISTOR, 6.8MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,