CFR50J5R6
Mfr.Part #
CFR50J5R6
Description
RES 5.6 OHM 5% 1/2W AXIAL
Diameter :
3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
5.6Ohm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ELV :
Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Resistors :
1
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Voltage - Rated DC :
350V
Voltage - Rated :
350V