CFR50J56R
Mfr.Part #
CFR50J56R
Description
RES 56 OHM 5% 1/2W AXIAL
Tin (Sn)
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
Wire
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Series :
CFR50, Neohm
Resistance :
56Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ELV :
Compliant
Diameter :
3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Resistors :
1
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Voltage - Rated DC :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Mount :
Axial, Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
yes
Voltage - Rated :
350V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CFR50J56R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 56Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,