CFR50J560K
Mfr.Part #
CFR50J560K
Description
RES 560K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Features :
Qualification :
Mounting Type :
DIN Rail
Diameter :
3 mm
Termination Style :
Carbon Film
Product Status :
Active
Resistance :
560 kOhm
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Tolerance :
±5%
Technology :
Resistor Type :
High Reliability
Length :
9 mm
Type :
Standard
Current - Supply :
35 mA
Series :
DF-G3
Product Width :
Voltage Rating :
350V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Lead Diameter :
0.54 mm
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Failure Rate :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Output Type :
NPN
Mounting Style :
PCB Mount
Amplifier Type :
Fiber Amp
Base Product Number :
CFR50
Resistance Tolerance :
5
Power Rating :
0.5 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
TE Connectivity
Package :
Bulk
Product Type :
Carbon Film Resistors
Product Length :
9
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Package / Case :
RoHS :
Details
Datasheets
CFR50J560K
High Reliability, 560 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,