CFR50J4R7
Mfr.Part #
CFR50J4R7
Description
RES 4.7 OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
2
Product Width :
Product Status :
Active
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Series :
Lead Length :
28 mm
Construction :
Tubular
Width :
3.15
Technology :
Carbon Film
Product Length :
9
Resistor Type :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Carbon Film
Supplier Device Package :
Axial
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
HTS Code :
Voltage Rating :
350V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
0.5 W
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±5%
Package :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Material :
Aluminum
Length :
236
Diameter :
3 mm
Product Type :
Carbon Film Resistors
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Qualification :
Type :
Stock Bar
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Termination Style :
Rated Temperature :
70 °C
Package / Case :
Working Voltage :
350 V
Package Length :
9 mm
Resistance :
4.7 Ohm
Color :
Clear
Resistance Tolerance :
5
Lead Diameter :
0.54 mm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
TE Connectivity
Temperature Coefficient :
0, 200 ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Datasheets
CFR50J4R7
High Reliability, 4.7 Ohm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,