CFR50J4M7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J4M7
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7M OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
HTS Code :
Technology :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Supplier Device Package :
Axial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
MCS MINI
Package / Case :
Number of Terminals :
2
RoHS :
yes
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting :
CABLE
Note :
n/a
Packing Method :
Ammo Pack
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Reach Compliance Code :
Compliant
Composition :
Carbon Film
Lead Length :
28 mm
Base Product Number :
CFR50
Features :
Construction :
Tubular
Package :
Tape and Box (TB)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
TE Connectivity
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Working Voltage :
350 V
Resistance :
4.7 MOhms
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Rated Temperature :
70 °C
Lead Diameter :
0.54 mm
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Failure Rate :
Package Length :
9 mm
Pbfree Code :
yes
Pitch :
3,81 mm
Height - Seated (Max) :
Datasheets
CFR50J4M7
FIXED RESISTOR, 4.7 MOhms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,