CFR50J470K
Mfr.Part #
CFR50J470K
Description
RES 470K OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Resistors :
1
Package / Case :
Axial
Military Standard :
Not
Resistance :
470kOhm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
3mm
Mount :
Axial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
ELV :
Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Published :
Power Rating :
500mW
Voltage - Rated DC :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
350V
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
CFR50, Neohm
Composition :
Carbon Film
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
CFR50J470K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 470kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,