CFR50J3K6
Mfr.Part #
CFR50J3K6
Package / Case
SC-79, SOD-523
Description
RES 3.6K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
0.5 W
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Termination Style :
Axial
Series :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Resistor Type :
High Reliability
TE Connectivity
Technology :
Carbon Film
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Base Product Number :
CFR50
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
SOD-523
Power - Max :
100mW
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Base Part Number :
BZT52C15
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±6%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Failure Rate :
Voltage Rating :
350V
Diameter :
3 mm
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Features :
Resistance :
3.6 kOhm
Lead Diameter :
0.54 mm
Composition :
Carbon Film
Impedance (Max) (Zzt) :
30 Ohms
Qualification :
Length :
9 mm
Product Type :
Carbon Film Resistors
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Product Status :
Active
Type :
Standard
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Package :
Tape and Box (TB)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 10.5V
Number of Terminations :
2
Product Width :
Product Length :
9
Resistance Tolerance :
5
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
CFR50J3K6
High Reliability, 3.6 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,