CFR50J39R
Mfr.Part #
CFR50J39R
Description
RES 39 OHM 5% 1/2W AXIAL
Voltage - Rated :
350V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
ELV :
Axial
Packing Method :
Ammo Pack
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Voltage - Rated DC :
350V
Number of Resistors :
1
Diameter :
3mm
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Power Rating :
500mW
REACH SVHC :
No SVHC
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
39Ohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Series :
CFR50, Neohm
Published :
Construction :
Tubular
Datasheets
CFR50J39R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 39Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,