CFR50J360R
Mfr.Part #
CFR50J360R
Description
RES 360 OHM 5% 1/2W AXIAL
Voltage - Rated :
350V
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Diameter :
3mm
Resistance :
360Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Tubular
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
CFR50, Neohm
ELV :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
350V
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W