CFR50J33K
Mfr.Part #
CFR50J33K
Description
RES 33K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Number of Resistors :
1
Diameter :
3mm
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Carbon Film
Mount :
Axial, Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Resistance :
33kOhm
ECCN Code :
EAR99
ELV :
Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
350V
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated :
350V
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
CFR50, Neohm
Packing Method :
Ammo Pack
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Power Rating :
500mW
Datasheets
CFR50J33K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 33kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,