CFR50J2R2
Mfr.Part #
CFR50J2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Package Length :
9 mm
CFR50, Neohm
TE Connectivity
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
Product Width :
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Length :
9mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Failure Rate :
JESD-609 Code :
e3
Features :
Subcategory :
Resistors
Base Product Number :
CFR50
Reach Compliance Code :
Compliant
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
350V
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Terminal Shape :
Wire
Qualification :
Resistance Tolerance :
± 5%
Surface Mount :
No
Working Voltage :
350 V
Termination Style :
Type :
Standard
Product Type :
Carbon Film Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Lead Diameter :
0.54 mm
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Package :
Tape and Box (TB)
Rated Temperature :
70 °C
Resistance :
2.2 Ohms
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistor Type :
High Reliability
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
28 mm
HTS Code :
Diameter :
3 mm
Technology :
Carbon Film
Number of Terminals :
2
Length :
9 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
CFR50J2R2
High Reliability, 2.2 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,