CFR50J2M7
Mfr.Part #
CFR50J2M7
Description
RES 2.7M OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Composition :
Carbon Film
Reach Compliance Code :
Unknown
1
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
2.7MOhm
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Voltage - Rated :
350V
yes
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
3mm
Datasheets
CFR50J2M7
FIXED RESISTOR, 2.7MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,