CFR50J1R8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J1R8
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.8 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
0, 200 ppm/°C
Cooper
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Subcategory :
Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
CFR50, Neohm
Product Type :
Carbon Film Resistors
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Power Rating :
0.5 W
Type :
Standard
Supplier Device Package :
Axial
Lead Diameter :
0.54 mm
Resistance :
1.8 Ohm
Termination Style :
Diameter :
3 mm
Base Product Number :
CFR50
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
9 mm
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Resistance Tolerance :
5
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Features :
Number of Terminations :
2
Technology :
Carbon Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Carbon Film
Tolerance :
±5%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Tape and Box (TB)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Package / Case :
Product Length :
9
Datasheets
CFR50J1R8
1.8 Ohm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,