CFR50J1R2
Mfr.Part #
CFR50J1R2
Description
RES 1.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
ELV :
Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
CFR50, Neohm
Voltage - Rated :
350V
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Diameter :
3mm
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Pbfree Code :
yes
Number of Resistors :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Axial, Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Published :
Voltage - Rated DC :
350V
Resistance :
1.2Ohm
Power Rating :
500mW
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CFR50J1R2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,