CFR50J1K5
Mfr.Part #
CFR50J1K5
Description
RES 1.5K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Reach Compliance Code :
Compliant
ELV :
Compliant
Termination Style :
Axial
Product Diameter (mm) :
3(mm)
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Resistance Tolerance :
± 5%
Series :
Printed Circuit
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
500 mW
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
No
TE Connectivity
Note :
Temperature Coefficient :
-450 to 0(ppm/°C)
Composition :
Carbon Film
Package Length :
9 mm
Package / Case :
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Packaging :
Ammo
Features :
Lead Length :
28 mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
155 °C
Resistance :
1500(ohm)
Termination :
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Failure Rate :
Not Required
Construction :
Cylindrical
Product Width :
Technology :
Thin Film
Diameter :
3 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Type :
Carbon Film
Mounting :
PCB
Pitch :
12,5 mm
Tolerance (+ or -) :
5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
Unknown
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Number of Terminals :
2
Case Style :
Conformal Coated
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating (DC) :
350 V
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Resistors :
1
Voltage Rating :
350V
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Lead Diameter :
0.54 mm
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Height - Seated (Max) :
Power Rating(s) :
0.5 (1/2)(W)
Product Length :
9mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Length :
9 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Lead Spacing (nom) :
Mount :
Axial, Through Hole
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
500mW
Package :
Tape and Box (TB)
RoHS :
yes
Resistor Type :
High Reliability
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
350 V
Qualification :
Rated Temperature :
70 °C
Product Length (mm) :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Military Standard :
Not Required
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Flame-Proof Support :
Datasheets
CFR50J1K5
Axial, Through Hole High Reliability, 1500(ohm), 0.5W, 1/2W, Carbon Film,