CFR50J1K3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J1K3
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.3K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Axial
Termination :
ELV :
Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
155°C
Composition :
Carbon Film
Voltage - Rated :
350V
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
3mm
Series :
CFR50, Neohm
Number of Resistors :
1
Length :
8.9916mm
Resistance :
1.3kOhms
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Datasheets
CFR50J1K3
Axial, Through Hole 1.3kOhms, 0.5W 1/2W, Carbon Film,