CFR50J180K
Mfr.Part #
CFR50J180K
Description
RES 180K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
3mm
Tolerance :
±5%
CFR50, Neohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Voltage - Rated :
350V
Packing Method :
Ammo Pack
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Resistance :
180kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Power Rating :
500mW
Composition :
Carbon Film
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
ELV :
Compliant
Voltage - Rated DC :
350V
Datasheets
CFR50J180K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 180kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,