ASRM2JA51R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASRM2JA51R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 51 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Published :
Resistance :
51Ohm
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Reference Standard :
IEC60115-1
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ASRM
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
2W
Lead Diameter :
0.8 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
4000V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±5%
Additional Feature :
IEC60065, FLAME PROOF
Size / Dimension :
0.197Diax0.591L 5.00mmx15.00mm
Datasheets
ASRM2JA51R0
Stackpole Electronics, Inc. ASRM2JA51R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 51Ohm, Metal Film,