ASRM12JA47K0
Mfr.Part #
ASRM12JA47K0
Description
RES 47K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e2
Composition :
Metal Film
Reference Standard :
IEC60115-1
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Contact Plating :
Copper, Tin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Diameter :
3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Free :
Lead Free
2
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
47kOhm
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
ASRM12JA47K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 47kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,