ASRM12JA390R
Mfr.Part #
ASRM12JA390R
Description
RES 390 OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Diameter :
0.7 mm
ASRM
Reference Standard :
IEC60115-1
Pbfree Code :
yes
Resistance :
390ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Datasheets
ASRM12JA390R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,