ASRM2JA33R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASRM2JA33R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 33 OHM 5% 2W AXIAL
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Reference Standard :
IEC60115-1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e2
Max Power Dissipation :
2W
Additional Feature :
IEC60065, FLAME PROOF
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.197Diax0.591L 5.00mmx15.00mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Axial, Through Hole
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Working Voltage :
4000V
Resistance :
33Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Series :
ASRM
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
Datasheets
ASRM2JA33R0
Stackpole Electronics, Inc. ASRM2JA33R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 33Ohm, Metal Film,