ASRM1JA51K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASRM1JA51K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 51K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
IEC60065, FLAME PROOF
Size / Dimension :
0.157Diax0.433L 4.00mmx11.00mm
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
4000V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
51kOhm
Series :
ASRM
Reference Standard :
IEC60115-1
Lead Diameter :
0.8 mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Tolerance :
±5%
Mount :
Axial, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Operating Temperature :
-55°C~155°C