ASRM1JA2K70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASRM1JA2K70
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e2
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.8 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.157Diax0.433L 4.00mmx11.00mm
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
4000V
Additional Feature :
IEC60065, FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
1W
Construction :
Tubular
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Resistance :
2.7kohm
Series :
ASRM
Reference Standard :
IEC60115-1
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
ASRM1JA2K70
FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, Metal Film,