ASRM1JA100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASRM1JA100K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Additional Feature :
IEC60065, FLAME PROOF
Terminal Shape :
Wire
Reference Standard :
IEC60115-1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Working Voltage :
4000V
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e2
Published :
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Lead Diameter :
0.8 mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
ASRM
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
100kOhm
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.157Diax0.433L 4.00mmx11.00mm
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±5%
Datasheets
ASRM1JA100K
Stackpole Electronics, Inc. ASRM1JA100K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, Metal Film,