ASRM14JA5M10
Mfr.Part #
ASRM14JA5M10
Description
RES 5.1M OHM 5% 1/4W AXIAL
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e2
Size / Dimension :
0.073Diax0.126L 1.85mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Tape and Box (TB)
Working Voltage :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.1mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
IEC60115-1
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tubular
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.45 mm
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Datasheets
ASRM14JA5M10
FIXED RESISTOR, 5.1MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,