2SD1012G-SPA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SD1012G-SPA
Manufacturer
onsemi
Package / Case
3-SIP
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 15V 0.7A 3SPA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
280 @ 50mA 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
80mV @ 10mA, 100mA
Operating Temperature :
125°C TJ
Frequency - Transition :
250MHz
Mounting Type :
Through Hole
Current - Collector Cutoff (Max) :
1μA ICBO
Packaging :
Bulk
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
15V
Power - Max :
250mW
Current - Collector (Ic) (Max) :
700mA
Transistor Type :
NPN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
3-SIP
Supplier Device Package :
3-SPA
Datasheets
2SD1012G-SPA
onsemi 2SD1012G-SPA
NPN 125°C TJ 1μA ICBO 3-SIP Bulk Through Hole
2SD1012G-SPA Overview
In this device, the DC current gain is 280 @ 50mA 2V, which is the ratio between the base current and the collector current.Single BJT transistor means that Ic is at Single BJT transistors maximum value (saturated), so the vce saturation(Max) is equal to 80mV @ 10mA, 100mA.Product comes in the supplier's device package 3-SPA.There is a 15V maximal voltage in the device due to collector-emitter breakdown.
2SD1012G-SPA Features
the DC current gain for this device is 280 @ 50mA 2V
the vce saturation(Max) is 80mV @ 10mA, 100mA