ZXTP25020DGTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZXTP25020DGTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 20V 6A SOT223-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Weight :
7.994566mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Gain Bandwidth Product :
290MHz
Collector Emitter Saturation Voltage :
-355mV
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Collector Current :
6A
Power - Max :
3W
Frequency :
290MHz
Max Power Dissipation :
5.3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Collector Emitter Breakdown Voltage :
20V
Published :
Pin Count :
4
Transistor Type :
PNP
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.5mm
Collector Base Voltage (VCBO) :
25V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
ZXTP25020D
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7V
Number of Terminations :
4
JESD-609 Code :
e3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 10mA 2V
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Current - Collector Cutoff (Max) :
50nA ICBO
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
20V
Polarity/Channel Type :
PNP
Power Dissipation :
5.3W
Length :
6.5mm
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
355mV @ 600mA, 6A
Number of Pins :
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Case Connection :
COLLECTOR
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Transistor Application :
SWITCHING
Max Breakdown Voltage :
20V
Element Configuration :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transition Frequency :
290MHz
Pbfree Code :
No
Height :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ZXTP25020DGTA
Diodes Incorporated ZXTP25020DGTA
ZXTP25020DGTA Overview
In this device, the DC current gain is 300 @ 10mA 2V, which is the ratio between the base current and the collector current.This system offers maximum design flexibility due to a collector emitter saturation voltage of -355mV.Single BJT transistor means that Ic is at Single BJT transistors maximum value (saturated), so the vce saturation(Max) is equal to 355mV @ 600mA, 6A.With the emitter base voltage set at 7V, an efficient operation can be achieved.Single BJT transistor contains a transSingle BJT transistorion frequency of 290MHz.Input voltage breakdown is available at 20V volts.Single BJT transistor is possible for the collector current to fall as low as 6A volts at Single BJT transistors maximum.
ZXTP25020DGTA Features
the DC current gain for this device is 300 @ 10mA 2V
a collector emitter saturation voltage of -355mV
the vce saturation(Max) is 355mV @ 600mA, 6A
the emitter base voltage is kept at 7V
a transition frequency of 290MHz