ZXTD09N50DE6TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZXTD09N50DE6TC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
TRANS 2NPN 50V 1A SOT23-6
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
Configuration :
SEPARATE, 2 ELEMENTS
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
6
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 500mA 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
270mV @ 50mA, 1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Transition :
215MHz
Transistor Type :
2 NPN (Dual)
Current - Collector Cutoff (Max) :
10nA
Package / Case :
SOT-23-6
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transition Frequency :
215MHz
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max (Abs) :
1.7W
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
50V
Power - Max :
1.1W
Polarity/Channel Type :
NPN
Terminal Form :
Gull wing
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Collector (Ic) (Max) :
1A