WR08X2262FTL
Mfr.Part #
WR08X2262FTL
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 22.6K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
Walsin
Packaging :
MouseReel
Resistance :
22.6 kOhms
Voltage Rating :
150 V
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Supplier Device Package :
Technology :
Thick Film
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Width :
1.25 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Series :
WR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Length :
2 mm
Features :
Datasheets
WR08X2262FTL
Walsin Technology WR08X2262FTL
WR Series, Thick Film, 22.6 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C