0805B104K500CT
Mfr.Part #
0805B104K500CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Height :
0.8mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.1μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Voltage :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.25mm
Radiation Hardening :
No
Ceramic
Pbfree Code :
Length :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
0805B104K500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B104K500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, 0805B104K500CT pinout, 0805B104K500CT datasheet PDF, 0805B104K500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B104K500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B104K500CT
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)