WR08W1744FTL
Mfr.Part #
WR08W1744FTL
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.74M OHM 1% 1/8W 0805
Resistance :
1.74 MOhms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
1 %
Walsin
Features :
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Contact Material :
Tin
Supplier Device Package :
Series :
WR
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
2 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Voltage Rating :
150 V
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Width :
1.25 mm
Height :
0.5 mm
Composition :
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thick Film
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Number of Terminations :
2
Brand :
Walsin
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
WR08W1744FTL
Walsin Technology WR08W1744FTL
WR Series, Thick Film, 1.74 MOhms, 0.125W, 1/8W, 1 %, -55°C ~ 155°C