UPP1004E3/TR7
Mfr.Part #
UPP1004E3/TR7
Description
RF DIODE PIN 100V 2.5W DO216
2
Diode Res Test Frequency :
100MHz
Base Part Number :
UPP1004
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Capacitance-Nom :
1.2pF
Diode Forward Resistance-Max :
0.45Ohm
Capacitance @ Vr, F :
1.6pF @ 100V 1MHz
18 Weeks
Diode Res Test Current :
50mA
DO-216AA
Power Dissipation-Max :
2.5W
Resistance @ If, F :
1Ohm @ 10mA 100MHz
Diode Type :
PIN - Single
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Breakdown Voltage-Min :
400V
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Datasheets
UPP1004E3/TR7
Microchip Technology UPP1004E3/TR7
PIN - Single 1.6pF @ 100V 1MHz -55°C~150°C TJ Tape & Reel (TR) DO-216AA
UPP1004E3/TR7 Overview
The maximum reverse voltage of this device is in accordance with its applicable specifications.The device may run at its lowest breakdown voltage of 400V occasionally.
UPP1004E3/TR7 Features
at its lowest breakdown voltage of 400V