UPP1001E3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPP1001E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Datasheet
Download
Description
RF DIODE PIN 100V 2.5W DO216
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - RF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance @ If, F :
1Ohm @ 10mA 100MHz
Minority Carrier Lifetime-Nom :
3.5 μs
Power Dissipation-Max :
2.5W
Reverse Test Voltage :
100V
Published :
Diode Res Test Current :
50mA
Base Part Number :
UPP1001
Breakdown Voltage-Min :
100V
Type :
Switch
Diode Forward Resistance-Max :
0.45Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Type :
PIN - Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Diode Res Test Frequency :
100MHz
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
DO-216AA
Number of Pins :
2
Series :
POWERMITE®
Diode Capacitance-Nom :
1.2pF
Capacitance @ Vr, F :
1.6pF @ 100V 1MHz
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
Datasheets
UPP1001E3/TR13
Microchip Technology UPP1001E3/TR13
PIN - Single 1.6pF @ 100V 1MHz -55°C~150°C TJ Tape & Reel (TR) DO-216AA
UPP1001E3/TR13 Overview
Device specifications specify a maximum reverse voltage of 100V for this device.RF diode is possible that this device may occasionally operate at RF diodes lowest breakdown voltage of 100V.RF diode is necessary to have a reverse test voltage wRF diodehin 100V in order to obtain a valid conversion result.
UPP1001E3/TR13 Features
at its lowest breakdown voltage of 100V