UPP1002E3/TR7
Mfr.Part #
UPP1002E3/TR7
Description
RF DIODE PIN 100V 2.5W DO216
Resistance @ If, F :
1Ohm @ 10mA 100MHz
Surface Mount
Forward Voltage :
1V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Base Part Number :
UPP1002
Diode Res Test Current :
50mA
Diode Capacitance-Nom :
1.2pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Res Test Frequency :
100MHz
Capacitance @ Vr, F :
1.6pF @ 100V 1MHz
Diode Forward Resistance-Max :
0.45Ohm
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
2.5W
Reverse Voltage :
200V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Datasheets
UPP1002E3/TR7
Microchip Technology UPP1002E3/TR7
PIN - Single 1.6pF @ 100V 1MHz -55°C~150°C TJ Tape & Reel (TR) DO-216AA
UPP1002E3/TR7 Overview
RF diode is recommended to keep the forward voltage of the system above 1V.In accordance with the applicable device specifications, this device operates at a maximum peak reverse voltage of 100V.