UPP1001E3/TR7
Mfr.Part #
UPP1001E3/TR7
Description
RF DIODE PIN 100V 2.5W DO216
DO-216AA
Terminal Form :
Gull wing
Diode Capacitance-Nom :
1.2pF
HTS Code :
Diode Forward Resistance-Max :
1Ohm
Additional Feature :
LOW DISTORTION
Capacitance @ Vr, F :
1.6pF @ 100V 1MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Diode Res Test Frequency :
100MHz
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
100mA
Diode Type :
PIN - Single
Pbfree Code :
yes
Forward Voltage :
1V
Output Current :
50mA
Voltage - Rated DC :
100V
Resistance @ If, F :
1Ohm @ 10mA 100MHz
Number of Terminations :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
JESD-30 Code :
S-XSSO-G1
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation :
2.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
UPP1001
Reverse Voltage :
100V
Capacitance :
1.6pF
Datasheets
UPP1001E3/TR7
Microchip Technology UPP1001E3/TR7
PIN - Single 1.6pF @ 100V 1MHz -55°C~150°C TJ 1 Terminations SILICON Tape & Reel (TR) DO-216AA
UPP1001E3/TR7 Overview
The forward voltage of the system should remain above 1V.We are referring to a capacitance of 1.6pF in this case.In the current rating system, this part is rated as 100mA.
UPP1001E3/TR7 Features
1.6pF capacitance