UPP1002/TR7
Mfr.Part #
UPP1002/TR7
Description
RF DIODE PIN 100V 2.5W DO216
18 Weeks
JESD-30 Code :
S-XSSO-G1
Capacitance @ Vr, F :
1.6pF @ 100V 1MHz
Additional Feature :
LOW DISTORTION
DO-216AA
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Diode Capacitance-Max :
1.6pF
Reverse Voltage :
200V
Base Part Number :
UPP1002
Forward Voltage :
1V
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Diode Forward Resistance-Max :
1Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance @ If, F :
1Ohm @ 10mA 100MHz
Number of Pins :
2
Power Dissipation :
2.5W
Number of Terminations :
1
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
Datasheets
UPP1002/TR7
Microchip Technology UPP1002/TR7
PIN - Single 1.6pF @ 100V 1MHz -55°C~150°C TJ 1 Terminations SILICON Tape & Reel (TR) DO-216AA
UPP1002/TR7 Overview
RF diode is recommended to keep the forward voltage of the system above 1V.In accordance with the applicable device specifications, this device operates at a maximum peak reverse voltage of 100V.