UPP1002/TR13
Mfr.Part #
UPP1002/TR13
Description
RF DIODE PIN 100V 2.5W DO216
Single
Number of Terminations :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
No
Additional Feature :
LOW DISTORTION
Power Dissipation-Max :
2.5W
Diode Forward Resistance-Max :
1Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-XSSO-G1
Capacitance @ Vr, F :
1.6pF @ 100V 1MHz
Resistance @ If, F :
1Ohm @ 10mA 100MHz
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
1 (Unlimited)
Diode Capacitance-Max :
1.6pF
Base Part Number :
UPP1002
Pbfree Code :
No
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Datasheets
UPP1002/TR13
Microchip Technology UPP1002/TR13
PIN - Single 1.6pF @ 100V 1MHz -55°C~150°C TJ 1 Terminations SILICON Tape & Reel (TR) DO-216AA
UPP1002/TR13 Overview
RF diode operates at a maximum reverse voltage of 100V in accordance wRF diodeh the device specifications.