UPP1002E3/TR13
Mfr.Part #
UPP1002E3/TR13
Description
RF DIODE PIN 100V 2.5W DO216
Base Part Number :
UPP1002
Series :
POWERMITE®
Diode Res Test Current :
50mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Resistance @ If, F :
1Ohm @ 10mA 100MHz
Power Dissipation-Max :
2.5W
Diode Res Test Frequency :
100MHz
Capacitance @ Vr, F :
1.6pF @ 100V 1MHz
Surface Mount
Diode Capacitance-Nom :
1.2pF
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Diode Forward Resistance-Max :
0.45Ohm
Datasheets
UPP1002E3/TR13
Microchip Technology UPP1002E3/TR13
PIN - Single 1.6pF @ 100V 1MHz -55°C~150°C TJ Tape & Reel (TR) DO-216AA
UPP1002E3/TR13 Overview
RF diode operates at a maximum reverse voltage of 100V in accordance wRF diodeh the device specifications.