UPP1004E3/TR13
Mfr.Part #
UPP1004E3/TR13
Description
RF DIODE PIN 100V 2.5W DO216
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
POWERMITE®
Breakdown Voltage-Min :
400V
Diode Forward Resistance-Max :
0.45Ohm
Capacitance @ Vr, F :
1.6pF @ 100V 1MHz
No
Diode Res Test Frequency :
100MHz
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Minority Carrier Lifetime-Nom :
3.5 μs
Diode Res Test Current :
50mA
Base Part Number :
UPP1004
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
Tape and Reel (TR)
Diode Capacitance-Nom :
1.2pF
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
2.5W
Resistance @ If, F :
1Ohm @ 10mA 100MHz
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Datasheets
UPP1004E3/TR13
Microchip Technology UPP1004E3/TR13
PIN - Single 1.6pF @ 100V 1MHz -55°C~150°C TJ Tape & Reel (TR) DO-216AA
UPP1004E3/TR13 Overview
A maximum reverse voltage of 100V is specified in the applicable device specifications.The device may occasionally run at its lowest breakdown voltage.
UPP1004E3/TR13 Features
at its lowest breakdown voltage of 400V