TVX1J472MDD
Mfr.Part #
TVX1J472MDD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V AXIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
TVX
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
2.402 61.00mm
Dissipation Factor :
0.08 %
Published :
Voltage - Rated DC :
63V
Capacitance :
4700µF
Termination :
Axial
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
4μA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
TVX1J472MDD
Nichicon TVX1J472MDD
TVX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Axial, Can