TVX1H331MCD
Mfr.Part #
TVX1H331MCD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V AXIAL
Ripple Current @ High Frequency :
840mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
560mA
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
26mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
4μA
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Diameter :
13mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Termination :
Axial
Published :
Tan Delta :
0.1
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
Axial, Can
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.1 %
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
TVX1H331MCD
Nichicon TVX1H331MCD
TVX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Axial, Can