TVX0J682MCD
Mfr.Part #
TVX0J682MCD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V AXIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Dissipation Factor :
0.24 %
2000 hours
Tan Delta :
0.36
Diameter :
16mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
6800µF
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
1.84A @ 120Hz
Package / Case :
Axial, Can
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
2.116A @ 10kHz
Height :
31.5mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Through Hole
Leakage Current :
4μA
Ripple Current :
1.84A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Datasheets
TVX0J682MCD
Nichicon TVX0J682MCD
TVX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.84A 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can