TVX0J222MCD
Mfr.Part #
TVX0J222MCD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V AXIAL
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
0.24 %
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
4μA
Diameter :
13mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
26mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.02A @ 120Hz
Ripple Current :
1.02A
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Published :
Tan Delta :
0.28
Size / Dimension :
0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm
Capacitance :
2200µF
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current @ High Frequency :
1.173A @ 10kHz
Datasheets
TVX0J222MCD
Nichicon TVX0J222MCD
TVX 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.02A 0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can