TVX0J101MAD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX0J101MAD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
165mA @ 10kHz
Capacitance :
100μF
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
0.24 %
Package / Case :
Axial, Can
Published :
Size / Dimension :
0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
110mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Height :
12mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
TVX
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
110mA
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
4μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Datasheets
TVX0J101MAD
Nichicon TVX0J101MAD
TVX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 110mA 0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm -40°C~85°C Axial, Can